Hİ-Fİ Ev SİnemasI

Teknolojik gelişmeler ve yaşam kalitesinin artması ile artık evlerde Hi-Fi ve Ev Sinemaları gibi hobi amaçlı mekanlar yapılabilmektedir.

Bu mekanlarda kullanılan elektronik sistemler ekonomik olabileceği gibi çok gelişmiş ve pahalı sistemleri de içerebilmektedir. Ancak akustik düzenlenme yapılmamış bir mekanda kullanılan cihazlardan tam performans alınamamaktadır. Bu tarz mekanlarda akustik düzenleme kadar odaların ses izolasyonunun yapılmış olması da önem taşımaktadır.

Mekan içindeki akustik düzenleme odanın fiziksel yapısıyla başlar oda içerisinde kullanılan akustik panellerin ve elektronik cihazlarının özellikleri ile tamamlanır.

Akustik problemler içinde en fazla karşılaşan sorun reverberasyon’dur. Ses oda içinde duvarlara çarparak gezer ve yutucu malzeme eksikliği nedeniyle geç kaybolur. Böylece oda içinde karmaşa oluşur ve sesler doğru duyulamaz. Bunu gidermek için oda içinde hem yutucu hem de dağıtıcı paneller kullanmak gerekmekte veya paralel duvar yapısından kaçınmak gerekmektedir.

Baştan Hi –Fi veya Ev Sineması için tasarlanmayan odalarda müzik dinlemek veya ev sineması haline getirmek çoğu zaman ciddi akustik düzenlemeler gerektirebilir. Bunun için dışarıdan danışmanlık almanız pratik ve doğru sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacaktır.