AKUSTİK DÜZENLEME

Akustik düzenleme farklı amaçlar için yapılmakla birlikte yapılmanın tek nedeni mekan içinde yayınlanan sesin alıcıya ( mikrofon veya kulağa ) direk ulaşmasını sağlamaktır. Ses kaynağından çıkan ses dalgası alıcıya direk ulaştığı gibi mekanın tüm yüzeylerine çarparak ayrıca dolaylı yollarla da ulaşabilmektedir.

Sesin oda içinde yapacağı hareketi; odanın yapısı, boyutu, içinde bulunan eşya ve oda yüzeyinin kaplama cinsi, nem ve oda sıcaklığı gibi farklı parametreler etkiler. Tüm bu değişkenler odanın akustiği etkilediği gibi akustik düzenleme yapılmamış mekanda ses homojen olarak duyulmamaktadır. Bu sorunu çözmek için akustik düzenleme yapılır.

Tam profesyonel olmayan mekanlarda uygun bir şekilde kullanılmış mobilyalarla istenmeyen yankılar giderilebilir. İnsan kulağı 1/20 sn kadar olan yankıları algılamaz. Bu sürenin üzerindeki yankılar farklı kullanımlara göre belli bir standart dahilinde kabul edilir. Bu standardın üstündeki yankılama süreleri gidermek için ekstra akustik düzenleme yapılmalıdır. Ses kayıt stüdyolarında, konferans salonlarında kabul edilen yankılama süreleri bulunmaktadır. Ancak bu yankılama süresi ne kadar az ise akustik anlamda mekan o kadar iyi çözülmüştür.

Mekan içinde oluşan çoklu yankının yavaş sönümlenmesine “Reverberasyon” denir. Reverberasyon süresi ne kadar az ise kullanıcıyı o kadar az yorar ve duyulan ses kalitesini arttırır.

Reverberasyon oluşmasında farklı frekanslar neden olur. Bu nedenle tek ürün kullanarak bu sorunu çoğu zaman çözememektesiniz.

Lava Akustik olarak üretimi yaptığımız ve farklı frekanslara göre tasarlanan ürünlerimizi kullanarak mekanınıza estetik katarak profesyonel anlamda akustik düzenleme yapabilirsiniz.